Історія

Ласкаво просимо!

Великосолтанівська  загальноосвітня школа I - II cтупенів

08641 с. В.Солтанівка, Васильківського р-ну., Київської обл., вул. Свободи 36, тел. (04471) 4-03-43

електронна адреса  vszoh@ukr.net

 Історія нашої школи!

    Наша школа знаходиться в надзвичайно красивому, мальовничому селі Велика Солтанівка. Де природа щедро нагородила всю місцевість густими лісами, широкими полями, квітучими луками. Де серед зелені трав, блакитною стрічкою протікає річка Стугна. Де навесні буяють цвітом бузку та акації усі околиці села, а розлогі галявини горицвіту так і ваблять людське око яскраво- жовтим кольором, кольором- сонця, кольором - миру! Не можна пройти не замилувавшись цією красою. Саме між всього цього різнобарв'я в затишному місці знаходиться наша школа.  Дуже довгий і тернистий шлях пройшла школа до сьогодення. Історія почалася ще в сиву давнину. Згадаймо як це було....

   Центром духовного і освітнього життя Великої Солтанівки довгий час був храм Архістратига Михаїла, споруджений в 1842 році місцевим поміщиком Йосипом Руліковським. Настоятелем цього храму священником о. Павлом Михайловичем Колтоновським в 1860 році в парафії відкрита церковноприходська школа, котра стала єдиним навчальним закладом у селі до радянського часу- тобто проіснувала щонайменше 57 років.

  Фундатор сільської школи виявився дбайливим педагогом і вже в 1862 році київським митрополитом Арсенієм ( Москвіним) був нагороджений набедреником з формулюванням: " За весьма усердную заботливость о своей приходской школе".  Учнів пастир збирав у своїй власній оселі, не зважаючи на те, що в ній же перебувало і його четверо дітей.

Далі наставниками місцевої школи були священники о. Димитрій Добронравов та о. Сава Ходзицький, про шкільну діяльність яких вагомих відомостей не збереглося. З 1881 року школою завідував відомий на Київщині заслужений протоієрей о. Олександр Мацкевич - він прибув до Великої Солтанівки вже з багатьма церковними та державними нагородами , зокрема, з двома орденами св. Анни III та II ступенів. Список його заслуг займає три сторінки документу. Школою Великої Солтанівки цей пртоієрей завідував майже 10 років.

  Серед пізніших шкільних наставників слід назвати о. Георгія Антоновича Черняка, який починав свій трудовий шлях звичайним шкільним вчителем на Житомирщині і здобув педагогічний досвід який реалізував в Великій Солтанівці. Понад два десятиліття працював учителем на Черкащині і останній дореволюційний наставник місцевої парафії та школи - о. Іосиф Федорович Юровський . Священником вчитель став уже на схилі літ і був призначений до Великої Солтанівки в 1907 році. За ревне виконання своїх обов'зків щодо парафії та парафіяльної школи священник у 1911 р. був відзначений набедреником. Саме він був наставником приходської школи і в часи більшовицького перевороту , коли приходські школи стали "плодом забороненим" (Із історії шкільництва в містах і селах Київщини XIX - початку XX ст.)

      В післявоєнні роки достовірна інформація не збережена, але з вуст старожилів відомо, що на цьому місці була невелика 7 - ми річна одноповерхова школа де навчалися сільські діти. Директор школи особливо дбав про благоустрій навчального закладу. На території школи був сад, з різноманітними фруктовими деревами, кущами смородини, виноградниками, шкільними присадибними ділянками. Школа мала власне підсобне господарство, пару коней. 

   В 1963 році було збудовано нову школу, яка функціонувала до 1986 року. Вагомий внесок в розвиток школи зробила Мельник Марія Іванівна, яка досить тривалий час була директором школи. Сьогодні вона навчає наших діток української мови та літератути, прищеплює любов до рідної мови, українських традицій та звичаїв рідного краю. Приміщення старої школи  нині  сільська амбулаторія.

 

   В 1987 році почалось будівництво нашої школи, 1 вересня 1987 року учні зайшли в стіни рідної школи і  сіли за новенькі парти, де почали  навчальний рік. Такий вигляд має наша школа сьогодні. 

В школі навчається 74 учні: 37 - учнів початкової школи; 37- учнів  5-9 класів.

Педагогічний колектив - 13 вчителів. Усі вчителі мають відповідну освіту та методичну підготовку, що забезпечує належну організацію навчально - виховного процесу. З нашої школи в період з 2014 - 2017 рік випустилось 26 учнів. Майже всі випускники стали студентами ПТУ та ВНЗ які успішно освоюють обрані професії.

 

 Біля школи поважно  стоїть пам'ятник загиблим воїнам під час Великої Вітчизняної Війни 1941-1945 років. Де щорічно учнями школи та жителями села до дня Перемоги покладаються квіти  в честь наших героїв, які віддали своє життя за наше майбутнє. Пам'ятаємо, шануємо!